Do ko┼äca roku zosta┼éo 22 dni.
Zasady gry w siatk├│wk─Ö Drukuj Pole─ç znajomemu
Redaktor: Administrator
13.04.2007.

Zasady gry s─ů ustalone przez FIVB i zawarte s─ů w przepisach gry w pi┼ék─Ö siatkow─ů. Przy okazji wi─Ökszych turniejów, tj. Mistrzostwa ┼Üwiata czy te┼╝ Igrzyska Olimpijskie FIVB czasami dokonuje modyfikacji tych przepisów, Tym samym ewoluowa┼éy one na przestrzeni lat. Opisane poni┼╝ej, zosta┼éy wprowadzone w roku 1998 podczas mistrzostw ┼Ťwiata w Japonii. Wcze┼Ťniej m.in. nie by┼éo zawodnika libero a punkty mog┼éa zdoby─ç tylko dru┼╝yna po w┼éasnym serwisie.

Punkt, set, mecz
Celem gry jest przebicie pi┼éki nad siatk─ů tak, by upad┼éa na polu dru┼╝yny przeciwnej lub zmuszenie rywali do pope┼énienia b┼é─Ödu (np. odbicia pi┼éki w aut). Pi┼ék─Ö mo┼╝na odbija─ç (nie mo┼╝e by─ç z┼éapana lub rzucana) dowoln─ů cz─Ö┼Ťci─ů cia┼éa. Jeden i ten sam zawodnik nie mo┼╝e odbi─ç pi┼éki dwa razy z rz─Ödu, a dru┼╝yna mo┼╝e pi┼ék─Ö odbi─ç co najwy┼╝ej trzy razy (plus dotkni─Öcie pi┼éki przez blok), zanim przebije j─ů na pole przeciwnika.

Pi┼éka przebijana na pole przeciwnika musi przelecie─ç nad siatk─ů w przestrzeni ograniczonej: od do┼éu - górn─ů kraw─Ödzi─ů siatki, na bokach - przez antenki i ich umowne przed┼éu┼╝enie w gór─Ö, od góry - przez sufit.

Punkt przyznaje si─Ö za ka┼╝d─ů wygran─ů akcj─Ö - tj. wtedy, kiedy pi┼éka upadnie na boisko przeciwników, kiedy przeciwny zespó┼é pope┼éni b┼é─ůd lub zostanie ukarany kar─ů.

W przeciwie┼ästwie do wi─Ökszo┼Ťci gier zespo┼éowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy si─Ö a┼╝ jedna z dru┼╝yn wygra 3 sety (tak wi─Öc gra si─Ö co najwy┼╝ej 5 setów). Pi─ůty set rozgrywany jest obecnie jako tie-break (do 15 punktów). Dru┼╝yna wygrywa set, je┼Ťli zdob─Ödzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.

Image Wymiary boiska i wysoko┼Ť─ç siatki

Boisko do gry jest prostok─ůtem o wymiarach 18 x 9 m otoczonym stref─ů woln─ů o szeroko┼Ťci co najmniej 3 m z ka┼╝dej strony (na zawodach oragnizowanych przez FIVB wolan strefa musi mie co najmniej: 8 m za liniami ko┼äcowymi i 5 m za bocznym boiska). O┼Ť linii ┼Ťrodkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m ka┼╝de. Na ka┼╝dej stronie wyznaczone jest pole ataku, ograniczone lini─ů ┼Ťrodkow─ů, liniami bocznymi i lini─ů ataku znajduj─ůc─ů si─Ö 3 m od osi linii ┼Ťrodkowej i wpisan─ů w pole ataku. Ponadto istnieje pole zagrywki o szeroko┼Ťci 9 m i g┼é─Öboko┼Ťcirównej szeroko┼Ťci wolnej strefy, znajduj─ůce si─Ö poza ka┼╝d─ů lini─ů ko┼äcow─ů.

Boisko przedzielone jest siatk─ů, umieszczon─ů nad osi─ů linii ┼Ťrodkowej. Jej górna kraw─Öd┼║ powinna znajdowa─ç si─Ö na wysoko┼Ťci 2,43 m dla m─Ö┼╝czyzn i 2,24 m dla kobiet (dla m┼éodzików 2,35 m i m┼éodziczek 2,15 m). Na dwóch ko┼äcach siatki (nad liniami bocznymi) wysoko┼Ť─ç siatki powinna by─ç taka sama jednak nie mo┼╝e by─ç wi─Öksza ni┼╝ 2 cm ponad wysoko┼Ť─ç przepisow─ů.

Do siatki mocowane s─ů tzw. antenki - pr─Öty wystaj─ůce 80 cm ponad ta┼Ťm─Ö górn─ů. Ograniczaj─ů stref─Ö przej┼Ťcia pi┼éki nad siatk─ů. Gdy pi┼éka dotknie antenki traktowane jest to jako aut.

Image Skład zespołu i jego ustawienie

Mecze siatkówki rozgrywane s─ů przez dwa 6-osobowe zespo┼éy, a ┼é─ůcznie z rezerwowymi jeden zespó┼é mo┼╝e sk┼éada─ç si─Ö maksymalnie z 12 zawodników, trenera, asystenta trenera, lekarza i masa┼╝ysty. Podstawowymi pozycjami w siatkówce s─ů: przyjmuj─ůcy, atakuj─ůcy, ┼Ťrodkowy, rozgrywaj─ůcy i libero. Kapitanem zespo┼éu mo┼╝e zosta─ç jeden z zawodników z wyj─ůtkiem libero i tylko on ma prawo w imieniu dru┼╝yny poprosi─ç o wyja┼Ťnienie zastosowanej interpretacji przepisów przez s─Ödziów.

Przed rozpocz─Öciem ka┼╝dego seta trener musi przekaza─ç kartk─Ö z ustawieniem pocz─ůtkowym swojego zespo┼éu, co jest niezb─Ödne do kontrolowania porz─ůdku rotacji zawodników w czasie gry. Rotacja zawodników nast─Öpuje wtedy, kiedy zespó┼é odbieraj─ůcy zagrywk─Ö zdobywa prawo do wykonywania zagrywki. Zawodnicy dokonuj─ů wtedy zmiany pozycji, przesuwaj─ůc si─Ö o jedn─ů zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycj─Ö 1, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycj─Ö 6, itd...)

W momencie uderzenia pi┼éki przez zawodnika zagrywaj─ůcego, ka┼╝dy zespó┼é musi znajdowa─ç si─Ö na w┼éasnej po┼éowie boiska, ustawiony zgodnie z porz─ůdkiem rotacji (z wyj─ůtkiem zawodnika zagrywaj─ůcego) - trzej zawodnicy linii ataku wzd┼éu┼╝ siatki (zajmuj─ů miejsca: 4 - lewy ataku, 3 - ┼Ťrodkowy ataku, 2 - prawy ataku) i trzej z linii obrony (na miejscach: 5 - lewy obrony, 6- ┼Ťrodkowy obrony i 1 - prawy obrony). Ka┼╝dy z zawodników linii obrony musi znajdowa─ç si─Ö dalej od siatki ni┼╝ odpowiadaj─ůcy mu zawodnik linii ataku. Po wykonaniu zagrywki zawodnicy mog─ů zajmowa─ç dowoln─ů pozycj─Ö na swoim polu gry. W przypadku gdy pope┼éniono b┼é─ůd ustawienia b─ůd┼║ rotacji, a pi┼éka zosta┼éa ju┼╝ uderzona przez zagrywaj─ůcego, zespó┼é przegrywa akcj─Ö.

Zmiany zawodników
Zespó┼é mo┼╝e w jednym secie dokona─ç maksimum 6 zmian. Jeden lub wi─Öcej zawodników mo┼╝e by─ç zmienionych w tym samym czasie. Zawodnik ustawienia pocz─ůtkowego mo┼╝e opu┼Ťci─ç boisko tylko jeden raz w secie i mo┼╝e powróci─ç na boisko tylko na miejsce w ustawieniu, które zajmowa┼é przed opuszczeniem boiska. Zawodnik rezerwowy mo┼╝e wej┼Ť─ç na boisko tylko jeden raz w secie na miejsce zawodnika z ustawienia pocz─ůtkowego i mo┼╝e by─ç zmieniony tylko przez tego zawodnika, którego zast─ůpi┼é.

Je┼Ťli dokonano zmiany nieregulaminowej a gra zosta┼éa wznowiona, zespó┼é jest ukarany przegraniem akcji a zmiana musi by─ç skorygowana. Punkty zdobyte w okresie trwania b┼é─Ödu przez zespó┼é pope┼éniaj─ůcy b┼é─ůd s─ů anulowane a punkty zdobyte przez przeciwnika zostaj─ů zachowane.

« poprzedni artyku┼é   nast─Öpny artyku┼é »